Wyróżnienie tytułem Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego

Towarzystwo Przyjaciół Chorych – Hospicjum im. Bł. Edmunda Bojanowskiego zostało wyróżnione tytułem Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego czyli dobrze służących Bocheńszczyźnie. To dla nas ogromna nobilitacja i zaszczyt!

W tym roku Kapituła postanowiła przyznać dwa wyróżnienia. Oprócz nas nagroda powędrowała do Pana Krzysztofa Kołodziejczyka, któremu serdecznie GRATULUJEMY.

Wniosek o uhonorowanie nas tym ważnym wyróżnieniem złożyła dyrekcja i pracownicy Szpitala Powiatowego w Bochni, którym ogromnie dziękujemy.

Bene Meritus to idea mająca na celu zaprezentowanie szerokiemu gremium dobrych, szlachetnych i godnych naśladowania ludzi oraz instytucji. To nagroda wyjątkowa, przyznawana od 2003 roku w uznaniu zasług wniesionych w rozwój Ziemi Bocheńskiej. Odznaczenie to może otrzymać osoba, organizacja lub stowarzyszenie, które w sposób szczególny wyróżnia się na lokalnej scenie działalności, czy to społecznej czy biznesowej.

Decyzję o wręczeniu odznaczenia podejmuje Kapituła powołana przez Radę Powiatu w Bochni. W skład Kapituły wchodzą osoby uhonorowane w latach ubiegłych i radni powiatu bocheńskiego. Osoby uhonorowane otrzymują statuetkę wykonaną z bryły solnej pochodzącej z bocheńskiej kopalni. A jej autorem jest artysta, malarz, rzeźbiarz Mirosław Malaca.

Uzasadnienie przyznania nam tego zaszczytnego tytułu:

Towarzystwo Przyjaciół Chorych – Hospicjum im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Bochni. Jego działalność opiera się w dużej mierze na wolontariacie, zapewniając Domową Opiekę Paliatywną, czyli opiekę w domu pacjenta przy współdziałaniu rodziny i bliskich chorego.

Wizyty domowe są realizowane przez: pielęgniarki, lekarza, fizjoterapeutę czy psychologa w zależności od potrzeb. Specjaliści odwiedzają podopiecznych, pomagają bliskim, którzy sprawują całodobową opiekę nad chorym lub w przypadku ich braku pomagają choremu w pielęgnacji oraz codziennych czynnościach. Czasem jest to po prostu chwila rozmowy z osobą samotną.

Działalność hospicjum jest ogromnym wsparciem i pomocą dla cierpiących pacjentów i ich rodzin, niosąc pomoc najbardziej potrzebującym, którzy zmagają się z postępującą, często nieuleczalną chorobą i narastającym bólem. Służy chorym w ostatnich chwilach życia, jak również wspiera rodziny w trudnym okresie odchodzenia bliskiej osoby. Czyni wszystko, aby ostatni okres życia pacjenta był jak najbardziej wartościowy i godny.

Wolontariusze i Pracownicy mierzą się niejednokrotnie z najbardziej przejmującymi dramatami, jeśli chodzi o życie w starości, w chorobie, czy w biedzie. Dlatego działania podejmowane przez Towarzystwo są szczególnie ważne, urastają do rangi symbolu i są inspiracją dla innych.

Zobacz cały materiał – https://www.powiat.bochnia.pl/aktualnosci/preview/zasluzeni-dla-powiatu-bochenskiegouroczysta-gala-za-nami.html

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.